Сіньковська Віталіна Василівна

студентка 1-го курсу факультету психології, політології та соціології
Національний університет «Одеська юридична академія»

 

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД КІБЕРАТАК

Кібербезпека спрямована на реалізацію заходів щодо захисту інформаційно-комунікаційних систем від цифрових атак. Такі атаки зазвичай націлені на отримання доступу до конфіденційної інформації, її спотворення або знищення, крадіжку коштів з рахунків, на зрив нормальної роботи комп’ютерних систем не лише фізичних та юридичних осіб, а й навіть держав.

Реалізація заходів ефективної кібербезпеки є доволі складним завданням, оскільки нині кількість підключених до інтернету пристроїв у світі стрімко зростає щодня. Так, за даними Symantec 2017 року їхня кількість перевищила чисельність населення і становила 10 млрд пристроїв, а вже до кінця 2020 року йтиметься про понад 26 млрд цифрових пристроїв [1]. При цьому кіберзлочинці стають все більш винахідливими у використанні передових механізмів і технологій задля злому та кібервторгнення в інформаційні системи.

В Україні та й в усьому світі щороку вчиняються десятки тисяч злочинів з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. Приміром, завдяки несанкціонованому підключенню до акаунтів у соціальних мережах чи підбору пароля до відповідного програмного банківського застосунку у людей крадуть персональні дані, кошти з електронних банківських рахунків. Так, приміром у 2018 році газета «The Guardian» повідомила, що хакери через сайт авіакомпанії «British Airways» викрали дані банківських карт 380 тисяч пасажирів та спустошили їхні рахунки [2].

Від кібератак страждають не лише прості люди, а й багатомільйонні компанії і навіть державні установи. Так, 2016 року відбулася хакерська атака на сайт Державного казначейства України. Це вторгнення призвело до затримки бюджетних виплат [3]. За даними звіту ООН 2019 року Північна Корея за період з лютого по липень викрала близько $2 млрд за допомогою масштабних кібератак на фінансові установи і біржі криптовалют [4]. Суттєве зростання кібератак відзначає команда CERT-UA Держспецзв’язку, яка зареєструвала лише за тиждень з 18 по 24 квітня 2020 року 2882 кіберінциденти, що втричі перевищує зареєстровані показники попереднього тижня [5].

На жаль, захиститись у повній мірі від кібератак неможливо. Однак, дотримання правил кібербезпечної поведінки здебільшого убезпечить пересічного користувача від наслідків хакерських посягань. Отож, можна рекомендувати такі правила з техніки кібербезпеки:

  • користуватися лише офіційним програмним забезпеченням (ПЗ) і вчасно його оновлювати, адже неофіційне ПЗ може блокувати доступ до системних файлів і вимагати кошти за можливість відновлення роботи;
  • використовувати легальні надійні версії антивірусних програм для виявлення можливого зараження комп’ютерних систем;
  • ніколи і нікому не передавати персональні дані: пін-коди карток, СVV коди, паролі до акаунтів тощо;
  • бути пильним і не переходити за незрозумілими посиланнями, адже хакери використовують тактики соціальної інженерії, щоби заінтригувати і підсвідомо змусити людей виконати якусь дію (натиснути кнопку, посилання у листі або спливаюче вікно, щоб скористатись акційною пропозицією або дізнатися нібито цікаву інформацію). Така дія може запустити завантаження зловмисного коду на комп’ютер і надасть доступ до усіх даних на ньому та передавання їх на сторонні мережеві адреси;
  • не здійснювати платіжні операції у відкритій мережі Wi-Fi, адже при цьому є висока ймовірність викрадення реквізитів банківських карток;
  • для запобігання найпоширенішому типу кібератак (фішингу) та з метою вберігання персональних даних варто скористатись спеціалізованим ПЗ для фільтрування передаваних мережевих даних (брандмауери та файерволи);
  • застосувати шифрування даних задля безпеки персональних даних.

Дотримання зазначених правил техніки кібербезпеки дозволить більшості користувачів мінімізувати можливість кібератак на відповідні мережеві пристрої та системи. Однак для того, щоб максимально захистити себе від жахливих наслідків дій кіберзлочинців, варто звернутись до послуг спеціалістів, адже кібератаки різного ступеню серйозності (від нападів дрібних хакерів до потужних нападів на урядові та енергосистеми) стали невіддільною частиною нашого сьогодення.

Список використаної літератури:

1. Слободяник А. Кіберзахист для CFO: 10 трендів + 10 рекомендацій / Андрій Слободяник // BDO в Україні. – 11 березня 2020  [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.bdo.ua/uk-ua/blog-2/consulting/march-2020/cybersecurity-for-ceo.

2. Хакери вкрали дані 380 тис. Пасажирів British Airways. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://delo.ua/econonomyandpoliticsinukraine/hakery-ukrali-dannye-380-tys-passazhirov-british-airways-346095/.

3. Хакери зламали сайт Держказначейства // Економічна правда. – 06.12.2016. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.epravda.com.ua/news/2016/ 12/6/613464/.

4. North Korea skirted U.N. sanctions and earned $2 billion using cyber attacks, new U.N. report says // CBS News. – 6.08.2019 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.cbsnews.com/news/north-korea-skirted-un-sanctions-and-earned-2-billion-using-cyber-attacks-new-u-n-report-says/.

5. В Україні за тиждень зафіксували майже три тисячі кібератак // Укрінформ. – 27.04.2020 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-technology/3014327-v-ukraini-za-tizden-zafiksuvali-majze-tri-tisaci-kiberatak.html.

Науковий керівник:  доцент Трофименко О. Г.