Семенов В.О.
студент 5-го курсу факультету міжнародно-правових відносин НУ "ОЮА"

Науковий керівник: к.п.н. Логінова Н.І.

ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ КОМП’ЮТЕРНОЇ ЗЛОЧИННОСТІ В УКРАЇНІ

В час інтенсивного розвитку інформаційних технологій останніми роками в Україні, як і у всьому світі, має місце широке впровадження сучасних систем управління економікою, культурою, освітою, наукою, медициною; поширення телекомунікаційних мереж, впровадження систем електронних платежів. Масова інформатизація досягла і сфери діяльності правоохоронних, законотворчих, судових органів, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, військових установ тощо. Відтак – посилилася небезпека незаконного втручання в роботу інформаційних систем, комп’ютерних систем та мереж.

Аналіз статистичних даних щодо кримінальних справ, порушених за статтями розділу XVI КК України (Злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж і мереж електрозв'язку) та рішень по них за матеріалами МВС України, дав наступні результати (Кримінальний кодекс України // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 25 – 26. – Ст. 131).

З усієї кількості порушених за статтями XVI розділу КК кримінальних справ направлено до суду – 40%, припинено – 33%, призупинено – 27%. Основні підстави припинення справ: п. 2 ст. 6 КПК України – за відсутністю ознак злочину (40,4 %); ч.2 ст.100 КПК України – у зв’язку з незаконністю порушення (21,3%). Підстави призупинення: п.3 ст.206 КПК України – не встановлена особа злочинця (86,8%); п.1. ст.206 КПК України – місцезнаходження обвинуваченого не встановлено (13,2%) (Пашнєв Д.В. Використання спеціальних знань при розслідуванні злочинів, вчинених із застосуванням комп’ютерних технологій: автореферат дис. на здобуття наукового ступеня канд. юр. наук : Спеціальність 12.00.09 «Кримінальний процес та криміналістика;судова експертиза»  -  Д.В Пашнєв - Харків, 2007).

За останній рік кількість хакерських атак на українські комерційні, інформаційні та політичні інтернет-ресурси збільшилася вдвічі-втричі. Це за оцінками правоохоронних органів, щоправда, неофіційними. Недержавні ж експерти називають у п’ять-шість разів більшу цифру. Точних даних ніхто не наводить, та й скласти їх практично неможливо. Зокрема, захисні програми на домашньому комп’ютері редактора відділу розслідувань Тижня реєструють спроби несанкціонованого проникнення кожні дві-три хвилини.

З найрезонансніших інцидентів слід виокремити злам офіційного сайту Партії регіонів. Деякий час на головній сторінці ресурсу був розміщений такий напис: «HACKED by FRONT ZMIN h4ck t34m! Цей злам – повчальний урок. Урок для злочинців, які 2 вересня підло зламали сайт Фронту змін (об’єднання кандидата у президенти Арсенія Яценюка. – Ред.)». Також у тексті було зазначено, що ця акція не є замовною, злам було здійснено не за грошову винагороду, а лише з ідейних міркувань. Найцікавішими виявилися підпис і постскриптум: «Україно, вставай! Ваш А.Я. P.S. Юлечка, я тебе завжди любив, я знаю – ти все зможеш. Тримайся».

Сайти великих комерційних структур, наприклад мобільних операторів, зазнають нападів майже щодня. Атака на реєстратора Imena.UA/MiroHost.net була по-своєму унікальною. За словами технічного адміністратора україн­­ської мережі обміну трафіком UA-IX Сергія Поліщука, на піку атаки інфраструктура провайдера мала навантаження 2 Гбіт/с і більше. Крім того, вперше для нападу використовувалися заражені комп’ютери, які мали лише українські IP-адреси (раніше атаки переважно здійснювалися з китайських та російських адрес).

За словами Сергія Бурденка, експерта із питань інформаційної безпеки, українська кіберзлочинність ще рік тому орієнтувалася за межі країни: наші хакери шукали поживу в європейських банках та американських кредитних спілках, у себе вдома вони хіба що задля розваги могли вивести з ладу якийсь сайт. Загалом це мало логіку, адже донедавна український Інтернет був малорозвинений. Але тепер, коли з кожним днем інтернетизація підприємств та їхніх фінансових відносин зростає, наші хакери все більше діють на теренах батьківщини. (Буткевич Б. Криміналізація Матриці // Український тиждень, №48 (109), 27.11.2009)

Серед важливих факторів розвитку інтернет-злочинності в Україні експерти називають елементарне поширення інтернету в побуті, адже якщо зараз відсоток українців, що користуються мережею, досяг 8–10% (а це близько 4,5 млн користувачів), то раніше це була зовсім смішна цифра. Згідно із законами кримінології чим більшим є попит на якусь послугу чи сферу, тим більше стає злочинців, які бажають нажитися за рахунок споживачів цієї послуги.

Відіграє свою роль і зростання ринку електронних платежів та інтернет-банкінгу в Україні, якого кілька років тому взагалі не було. Щоправда, тут є нюанси. «Українські банки зламати легко, але в цьому немає особливого сенсу, – пояснює Василь Задворний. – Найчастіше мова йде про просте викрадення реквізитів електронної картки. Після чого злочинці швиденько намагаються зняти з неї якісь невеликі гроші. Але для зламу цілої банківської системи потрібна майже річна кропітка робота злагодженої команди».

На думку експертів, українських професійних кіберзлочинців нараховується щонайбільше кілька сотень. «Хакери можуть бути українцями, але жодного дня не працювати на батьківщині, віддаючи перевагу «гастролям», – каже Володимир Косогон. – Решта може діяти з української території, але атакувати інші регіони. Цей вид діяльності не характеризується чітким етнічним поділом, оскільки потрібне співробітництво з колегами з інших країн. Я б оцінив кількість українських кіберзлочинців у 50–70 осіб, ще кілька сотень – прості виконавці». (Буткевич Б. МАТРИЦЯ Український рахунок // Український тиждень. – 2010. –№ 45(158).)

З огляду на проведений аналіз основних тенденцій розвитку комп’ютерної злочинності в Україні можна дійти наступних висновків:

— сучасний стан комп’ютерної злочинності в Україні становить значну небезпеку як для держави, так і для суспільства;

— сьогодні правоохоронні органи не спроможні адекватно реагувати та ефективно протидіяти існуючим проявам комп’ютерної злочинності як з об’єктивних, так і суб’єктивних причин.

Тому, дослідження проявів комп’ютерної злочинності в Україні та пошук шляхів протидії цьому явищу сьогодні є першочерговим завданням науковців та практиків.

 

Вы здесь: Home Доклады конференции Список докладов I конференции (2013 г.) Семенов В.О., студент 5-го курсу факультету міжнародно-правових відносин НУ "ОЮА" Науковий керівник: к.п.н. Логінова Н.І. ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ КОМП’ЮТЕРНОЇ ЗЛОЧИННОСТІ В УКРАЇНІ