ЧИ ВАРТО ЛЕГАЛІЗУВАТИ БІТКОІН В УКРАЇНІ?

Костриця А.

студентка 1-го курсу факультету міжнародно-правових відносин
Національного університету «Одеська юридична академія»

Тема використання криптовалют як доповнення або заміни до звичайних (фіатних) грошей залишається як і раніше актуальною. Швидке зростання курсу біткоїнів підтримує інтерес до цієї, найвідомішою з криптовалют.

Проте, в світі все ще не вироблено єдине ставлення до цієї конкретної криптовалюти і до криптовалют в цілому.

Так, в США біткоїни відносять до конвертованих децентралізованих віртуальних валют. У Європейському союзі Європейський суд справедливості (European Court of Justice, ICJ) в своєму рішенні визначив, що біткоїни - один з різновидів грошей.

В Україні криптовалюти не заборонені, але й не є офіційним платіжним засобом. Оскільки прямих обмежень немає, їх можна використовувати при розрахунках між окремими громадянами України. Так у вересні 2017 року власник квартири в Києві продав її американської компанії Velton/Zegelman за криптовалюту Etherеum (в еквіваленті 60 тис. доларів США). Продаж був оформлено як операція з обміну нерухомості на криптовалюту. [1]

Практично в той же самий час Національний банк України в особі заступника керівника НБУ Олега Чурія озвучив думку, що, оскільки у криптовалюти немає центрального емітента - їх не можна вважати справжніми грошима.

Крім того, НБУ відзначило відсутність будь-якого захисту прав людей та організацій, що вкладають свої кошти в криптовалюту і великий ризик можливого шахрайства при угодах з криптовалютою. [2]

У листопаді 2017 року в Верховній Раді України був зареєстрований законопроект №7183 «Про обіг криптовалют в Україні», в якому пропонується визначити правовий статус криптовалют та правові основи організації та діяльності суб'єктів кріптовалютних транзакцій.

Даним проектом передбачено, що в разі знецінення криптовалюти або її втрати з будь-яких інших причин, держава не буде нести ніяких зобов'язань, а також не буде відшкодовувати вартість криптовалют. Крім того, держава не бере на себе відповідальності з контролю над діяльністю сервісів з обміну та передачі криптовалют.

Інших обмежень для суб'єктів кріптовалютних операцій в законопроекті не передбачено.

Як відзначають автори законопроекту, застосування криптовалют позитивно вплине на економіку країни шляхом створення нових робочих місць і дозволить збільшити обсяг надходжень податків до бюджету [3].

Окрім того, що біткоін - це сучасний спосіб спекулятивного заробітку (на різниці покупки та продажу криптовалют), їх використання в якості платіжного засобу при продажу товарів та послуг може надати конкурентні переваги.

В кінці січня 2018 року голова кіберполіції України Сергій Демедюк заявив, що в Україні необхідно терміново визначити статус криптовалют за схемою «або-або»: або заборонити її як інструмент для проведення шахрайських операцій, або надати її офіційний статус.

Що стосується надання офіційного статусу криптовалют, особи, які мають кріптовалютні гаманці, повинні бути ідентифіковані (зареєстровані) для контролю процесу сплати податків.

В цілому, кіберполіції підтримує ідею легалізації криптовалют і їх майнінг в Україні, не дивлячись на те, що в основі випуску криптовалют лежать принципи фінансової піраміди. [4]

Однак, слід зазначити той і факт, що і поняття «майніг криптовалют» останнім часом все частіше пов'язане з порушенням закону.

Так, слідчі Святошинського управління поліції і СБУ в серпні 2017 року виявили в приміщенні басейну оздоровчого центру Інституту електрозварювання імені Патона 200 комп'ютерів для протизаконної генерації криптовалют Bitcoin.

Як наголошується в постанові Святошинського райсуду м. Києва, згідно ч. 2 ст. 32 закону «Про Національний банк України» в Україні заборонено випуск та обіг грошових сурогатів криптовалюти Bitcoin, так як згенерувана криптовалюта використовувалася як засіб платежу шляхом здійснення обмінних операцій на електронні гроші офіційних платіжних систем, шляхом підробки електронних платіжних доручень та інших банківських документів.

Крім іншого, масовий майнінг криптовалют може привести і до проблем в економіці.

Так, за словами представника ісландської енергетичної компанії HS Orka Йоханна Снорри Сігурбергссона, в цьому році споживання електрики майнінг криптовалют перевищил енергоспоживання всього населення Ісландії, що може привести до дефіциту електроенергії в масштабах всієї країни. [5]

Основною проблемою є те, що зростання споживання електроенергії Майнер збільшується по експоненті. При цьому не має значення, наскільки великий обсяг електроенергії виробляється в даній країні - рано чи пізно настане момент, коли вся вироблена в країні електроенергія буде йти на майнінг криптовалют.

Однак це факт те, що в світі біткоін вже явище, яке формує більшу частину ринку транзакції, в тому числі транзакцій з товарами і грошима.

В Україні та чи інакше все одно будуть відбуватися угоди з біткоіном, тому краще це одразу врегулювати на державному рівні. Будь яка держава, будь яка міжнародна організація повинна реагувати на суспільні відносини які виникають. У держави немає іншого варіанту, якщо це вже стає суспільним явищем чи навіть транс-державним суспільним явищем.

Як нормувати ці відносини? Розробити механізм, в іншому випадку це будуть відносини поза законом. Але вони все одно будуть тому що, це вже стало суспільним явищем.

На нашу думку біткоін та інші криптовалюти потрібно ввести в рамки легального поля. В Україні є спеціальні державні органи, що відповідають за політику в сфері фінансових послуг, фінансових інструментів. Це – Міністерство фінансів, Національний банк, Державна комісія з цінних паперів. Правильним буде те що, Україна повинна спільно з Європейським союзом і США дати уніфіцировану правову оцінку такому явищу як біткоіни і ввести його в рамки легального поля.

Список використаної літератури:

  1. Первый пошел: в Украине впервые продана квартира за криптовалюту [Электронный ресурс]. - URL: https://bit.ly/2HCTMEe. – Дата обращения: 16.04.2018 г.
  2. Национальный банк: в Украине биткоин вне закона [Электронный ресурс]. - URL: https://bit.ly/2qJNnNI. – Дата обращения: 16.04.2018 г.
  3. Статус криптовалюты урегулируют законодательно [Электронный ресурс]. - URL: https://bit.ly/2HdcF13. – Дата обращения: 16.04.2018 г.
  4. Киберполиция: В Украине необходимо определиться со статусом криптовалюты — легализовать с обязательной идентификацией и налогообложением или же полностью запретить во избежание криминала [Электронный ресурс]. - URL: https://bit.ly/2HdEvGd. – Дата обращения: 16.04.2018 г.
  5. Майнинг биткоинов грозит Исландии дефицитом электроэнергии [Электронный ресурс]. - URL: https://bit.ly/2JaEiEx. – Дата обращения: 16.04.2018 г.

Науковий керівник: доцент Чанишев Р.І.