ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО ЕЛЕКТРОННІ ДОВІРЧІ ПОСЛУГИ» – НОВИЙ КРОК У РОЗВИТКУ НОВІТНІХ ЦИФРОВИХ
ТЕХНОЛОГІЙ В УКРАЇНІ

Тирса Ю. С.

студентка 1-го курсу соціально-правового факультету
Національного університету «Одеська юридична академія»

Актуальністю теми є те, що цей Закон визначає дуже важливі в цій час для нашої країни правові та організаційні засади надання електронних довірчих послуг, у тому числі транскордонних, права та обов’язки суб’єктів правових відносин у сфері електронних довірчих послуг, порядок здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг, а також правові та організаційні засади здійснення електронної ідентифікації.

5 жовтня 2017 року президентом України, Петром Порошенком, був підписаний Закон України «Про електронні довірчі послуги». Прийняли цей документ з метою оновлення нормативної бази електронного підпису щодо стандартів Європейського Союзу, який був розроблений на основі системи електронних довірчих послуг.

У Законі також врегульована процедура визнавання в Україні електронних довірчих послуг, що надаються іноземними постачальниками. Це сприятиме активному інтернаціональному співробітництву та прогресуванню нашої країни на світової арені. Саме через це, цей закон дозволить залучити іноземних партнерів у сфері підприємництва і бізнесу.

Законом визначаються принципи надання електронних довірчих послуг, які права мають суб`єкти правовідносин у сфері електронних довірчих послуг, контроль за дотриманням вимог, зазначені законодавством, а також здійснення самої електронної ідентифікації.

Однією з переваг закону є зручність відправлення інформації: наприклад, реєстрація компанії, підписання договору, запит до державних органів – все це можна буде зробити через смартфон. А, отже, значно знизиться рівень бюрократії.

З набуттям чинності закону, було створено нові умови надання послуг в електронному режимі, як адміністративних, так і послуг у сфері охорони здоров`я, фінансів тощо.

Зокрема, запроваджуються такі механізми, як електронна ідентифікація, електронний підпис, електронна печатка, електронна позначка часу, реєстрована електронна доставка тощо.

У цей закон було внесено понад 400 правок. Він також передбачає легалізацію багатьох інструментів в адмініструванні бізнесу, наприклад, електронну ідентифікацію за допомогою сервісів BankID та Mobile ID. Це означає, що фіскальний супровід послуг можна буде замкнути також на електронних ґаджетах.

BankID - сервіс онлайн верифікації клієнтів через українські банки. Дозволяє онлайн індентифікувати клієнта на вашому інтернет ресурсі під час реєстрації або замовленні послуг/товару.

Mobile ID — це технологія, яка дозволяє проводити електронну ідентифікацію особи для отримання електронних послуг.

Суть технології полягає в тому, що електронний цифровий підпис (особистий ключ) громадянина записується на SIM-карту нового покоління. Оформлення такого ЕЦП відбувається на підставі паспорту та ідентифікаційного коду громадянина.

Вважаю, що наша країна може дуже швидко показати позитивний результат у галузі боротьби з корупцією, впроваджуючи технології Mobile ID та BankID за підтримки цього закону. За попередніми даними до кінця року багато операторів готові запровадити  Mobile ID, як реальність, через смартфони. BankID тепер також реальність, тому що банки уже працюють з цією технологією. Головним напрямком роботи і завданням держорганів в цьому напрямку вважаю імплементацію положень цього закону в повсякденну діяльність кожного державного службовця, який функціонує з українським громадянином.

Список використаної літератури:

  1. Закон України «Про електронні довірчі послуги». Верховна Рада України; Закон від 05.10.2017 № 2155-VIII [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/go/2155-19
  2. Офіційне інтернет-представництво президента України [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://www.president.gov.ua/news/prezident-pidpisav-zakon-pro-elektronni-dovirchi-poslugi-44298

Науковий керівник: доцент Козін О.Б.

 

Вы здесь: Home Доклады конференции Список докладов конференции "Информатизация общества: проблемы и перспективы" (2018 г.) Тирса Ю. С. ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО ЕЛЕКТРОННІ ДОВІРЧІ ПОСЛУГИ» – НОВИЙ КРОК У РОЗВИТКУ НОВІТНІХ ЦИФРОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ В УКРАЇНІ