Савчук Г. С.

студентка 2-го курсу факультету підготовки слідчих органів внутрішніх справ НУ «ОЮА»

Науковий керівник: к.т.н., доцент Задерейко О.В.

ІНТЕРНЕТ-ЗАЛЕЖНІСТЬ СУЧАСНА ПРОБЛЕМА СУСПІЛЬСТВА

Впродовж історії людства люди завжди страждають від якихось залежностей. Наприклад, це гриби-псилоциби, листя полину і кишки тетрадонтів, не кажучи уже про вино, горілку, тютюн, природні та синтетичні наркотики. Але із розвитком нових технологій починають з'являтися нові види залежностей, серед яких актуальними є залежності, що пов’язані з комунікаційними мережевими технологіями. За словами психологів, залежність від таких технологій за симптомами вкрай схожа на будь-яку іншу хворобливу пристрасть. Вона викликає емоційну пригніченість, труднощі з концентрацією та відстороненість від повсякденного життя. Люди, що мають надвелику любов до мережевих технологій (зокрема Інтернету), надають перевагу комп'ютеру над спілкуванням з реальними людьми [1].

Інтернет-залежність є однією із основних тем, що мають місце на світових медичних форумах. Обговорюється і досліджується феномен залежності від Всесвітньої павутини – синдром Інтернет-адикції (від англ. аddic – наркоман). Вперше термін «інтернет-залежність» було використано американським лікарем Голдбредом, під яким він розумів нестримне бажання до Інтернету, що характеризується згубною дією на побутову, навчальну, соціальну, робочу, сімейну, фінансову сфери діяльності. Така залежність виявляється у тому, що люди віддають значну частину свого життя Інтернету, практично відмовляючись від реальності і проводячи за комп'ютером більше 18 годин на день [2].

Визначення інтернет-залежності у багатьох випадках дуже широке, воно охоплює і трактує велику кількість проблем поведінки людини та контролю над її бажаннями. Взагалі виділяють основних п'ять типів залежності [3]:

1. Кіберсексуальна залежність - нездоланне бажання відвідувати порносайти, обговорювати сексуальну тематику в чатах чи спеціальних телеконференціях «для дорослих».

2. Пристрасть до віртуального спілкування та віртуальних знайомств – надмірна кількість знайомих і друзів в мережі Інтернет, великі об'єми листування, постійна участь у форумах.

3. Нав'язлива «фінансова» потреба у мережі Інтернет – гра в онлайнові ігри, постійні покупки чи участь в Інтернет-аукціонах.

4. Інформаційне перевантаження (нав'язливий web-серфінг) – нескінченні Інтернет-подорожі, пошук інформації по базам даних і пошуковим сайтам.

5. Комп'ютерна залежність – нав'язлива гра в комп'ютерні ігри (стрілялки – Doom, Quake, Unreal та ін., стратегії типу Star Craft, чи квестові), або програмування та інші види комп'ютерної діяльності по Мережі.

Інтернет-залежність офіційно визнана хворобою китайськими лікарями. Для її діагностики розроблено критерії лікування, а психіатричним клінікам наказано надавати допомогу пацієнтам із таким захворюванням. Симптоми залежності включають нестримне бажання ввійти до мережі Інтернет, розумове та фізичне виснаження, дратівливість, порушення сну або концентрації уваги.

За статистикою, 54% користувачів у віці від 13 до 23 років проводять в Інтернет щоденно 1-3 години, ще 31% сидить у Мережі від 4 до 6 годин. Існує категорія людей, яка живе віртуальним життям по 10 годин на добу і більше. Більше 45% опитуваних не можуть уявити своє життя без персонального комп'ютера і підключення до Інтернету [4].

Вчені довели, що вплив такого виду залежності на організм людини є майже ідентичним до впливу, який на собі відчувають наркозалежні та алкоголіки. Залежність від Інтернету має не лише психологічні, а й фізіологічні симптоми: сухість та різь в очах, болі в спині, головні болі, нерегулярне харчування, зневага до особистої гігієни тощо.

Згідно з гігієнічними вимогами 7-10 річні діти мають сидіти за комп'ютером не більше 45 хвилин на день, 11-13 річні – двічі на день по 45 хвилин, старші – три рази на день.

Інтернетом користується більше одного мільярда осіб на Землі. І це не межа. Як немає досі межі поширенню цього нового лиха. Цивілізація «подарувала» нам ще одну хворобу (зовсім нове явище в психіатрії) – інтернет-психози. Розвинені країни стали усе більше говорити про цю проблему. У світовій практиці вже є випадки, коли дитина сидить у мережі, не виходячи з кімнати кілька діб, вона переходить у прострацію, її свідомість відключається і наступає летальний кінець. Дитина помирає від мозкової недостатності. Вона все ще стукає по клавішах, але її мозок уже відмирає [5].

Мало хто свідомо признає свою залежність від Інтернету, але варто лише згадати скільки часу ми проводимо у соціальних мережах, замість того, щоб зустрітися з друзями і подихати свіжим повітрям.

Загалом людина вважається залежною, якщо відповідає позитивно на п'ять із семи таких питань:

 1. Чи стурбовані ви Інтернетом?
 2. Чи потрібно Вам більше часу перебувати у всесвітній павутині?
 3. Чи мали Ви безуспішні спроби обмежити своє перебування в Інтернет?
 4. Чи були Ви роздратовані при спробі припинити перебування в Інтернеті?
 5. Чи приховували Ви час перебування в Інтернет?
 6. Чи були у Вас проблеми в навчанні через Інтернет?
 7. Чи використовуєте ви Інтернет, щоб відійти від проблем?

Суспільство повинне зрозуміти, яку роль відіграє Інтернет в його житті і для чого він створений взагалі. Невже перебування у Всесвітній павутині зможе замінити справжні відчуття радості, любові, підтримки? Давайте розумно поєднувати віртуальне і реальне життя, аби не допустити летальних наслідків розвитку цивілізації.

Література

 1. Что такое интернет-зависимость. Мнения психологов. - [Электронный документ] – Режим доступа: http://zadereyko.info/vliyanie_interneta_na_cheloveka/chto_takoe_internet_zavisimost.htm.
 2. Аносов В.Д., Лепский В.Е. Исходные посылки проблематики информационно-психологической безопасности. – М., 2003. – 190 с.
 3. Войскунский А.Е. Зависимость от Интернета: актуальная проблема // Мир Интернета. – М., 2000. – №3. – С. 76 – 81.
 4. Жичкина А.М. Социально-психологические аспекты общения в Интернете. – М., 2002. – 210 с.
 5. Церковний А. Аспекти формування Інтернет-залежності // Соціальна психологія. - 2004. - № 5 (7). – C.149-154.
Вы здесь: Home Доклады конференции Список докладов конференции (2014 г.) Савчук Г. С. ІНТЕРНЕТ-ЗАЛЕЖНІСТЬ СУЧАСНА ПРОБЛЕМА СУСПІЛЬСТВА