Трофименко О. Г.

доцент кафедри інформаційних технологій НУ «ОЮА»

СУЧАСНИЙ СТАН РОЗВИТКУ ІНТЕРНЕТ МЕРЕЖ 4G В УКРАЇНІ

Побудова інформаційного суспільства в Україні є одним з найактуальніших завдань сьогодення. Велике значення при цьому відіграє впровадження перспективних інформаційних технологій та методів автоматизації. Питання використання глобальної інформаційної мережі Інтернет є одним з пріоритетних напрямів державної політики у сфері інформатизації. В Стратегії розвитку інформаційного суспільства в Україні до пріоритетів формування сучасної інформаційної інфраструктури країни віднесено створення високо­швидкісних мереж широкосмугового мобільного доступу до Інтернет на всій території України [1]. Йдеться про широкосмуговий доступ на базі використання технологій мобільного зв'язку третього і четвертого поколінь 3G і 4G (від англ. Generation – покоління). На вирішення питань щодо впровадження 4G технологій на території України спрямовано реалізацію національного проекту “Відкритий світ” [2], яким передбачається створення інформаційно-комунікаційної освітньої мережі національного рівня на базі технологій радіозв'язку четвертого покоління.

На ринку Інтернет-послуг України вже почали з'являтися провайдери, які пропонують послуги бездротового доступу до глобальної мережі Інтернет на основі стандарту 4G. Та, на жаль, кількість таких провайдерів поки що нечисленна. Так, наприкінці 2013 року на вітчизняному ринку 4G Інтернет пропонують лише компанії FreshTel і Giraffe [3]. Ці компанії працюють за стандартом WiMax, а покриття 4G мереж в Україні є мінімальним: провайдери охоплюють лише міста-мільйонники та великі обласні центри [4, 5].

Більшість же українських CDMA та GSM операторів пропонують послуги Інтернет за технологіями 2G або 3G. На даний момент в Україні найбільш поширеним стандартом зв’язку для організації високошвидкісного доступу до глобальної мережі є 3G, який пропонують більшість українських провайдерів: Інтертелеком, PEOPLEnet, МТС Коннект 3G, Київстар 3G та ін. До стандартів 3G відносяться технології UMTS, HSDPA, CDMA2000, EV-DO Rev A, EV-DO Rev B тощо. Більшість провайдерів пропонують скористатися доступом до Інтернет за допомогою технологій EV-DO, реальна швидкість яких складає в середньому від 1 до 1,5 Мбайт/с. Цієї швидкості вистачає, щоб неспішно переглядати сторінки сайтів, але її недостатньо для швидкої роботи або для того, що б завантажувати і переглядати відео [6].

Стандарт 4G обіцяє набагато більші швидкості передачі даних: понад 100 Мбіт/с швидкорухомим абонентам (наприклад, потягам і автомобілям) та 1 Гбіт/с абонентам з невеликою рухливістю (наприклад, пішоходам і фіксованим абонентам) згідно з міжнародною специфікацією International Mobile Telecom­muni­ca­tions Advanced (IMT-Advanced) від 2008 року.

До 4G стандартів належать мобільний WiMax (від англ. Worldwide Interoperability for Microwave Access), який використовується українськими провайдерами, а також все більш популярний в Америці та Європі стандарт LTE (від англ. Long Term Evolution) [7]. 4G за технологією WiMax обіцяє швидкість до 20 Мбіт/с, тобто швидше в сім разів, аніж в операторів покоління 3G. На практиці ж 4G розвиває швидкість до 3 – 7 Мбіт/с. Поки що покриття 4G в Україні дуже невелике, а вартість тарифів, які пропонуються провайдерами, становить 50 – 500 грн./місяць залежно від обсягу трафіку.

Що стосується 4G-мереж за технологією LTE, то вони є більш перспективними порівняно з WiMax, оскільки здатні працювати в більш широкому спектрі частот і забезпечувати швидкість скачування теоретично – до 326,4 Мбіт/с на прийом (download) і 172,8 Мбіт/с на віддачу (upload), а практично – до 100 Мбіт/с та 50 Мбіт/с відповідно. Також LTE-мережі забезпечуючи потокову передачу без затримок відео [8].

На жаль, за станом на 2013 рік при використанні LTE-мереж вдається передавати тільки дані, а для голосового дзвінка телефони перемикаються в режим 3G (за винятком країн, де експериментально впроваджено рішення VoLTE, наприклад, Південної Кореї і Японії). До того ж, важливою проблемою поширення 4G є низька активність інвесторів. Розвиток мереж 4G затримує і те, що мережі 3G мають високий потенціал інтенсивного і екстенсивного розвитку.

Особливістю розвитку LTE-мереж є можливість їх побудови на вже розвинених мережах, як операторів GSM, так і операторів CDMA, що помітно знижує вартість розгортання мереж (на відміну від WiMax-мереж). До середини 2013 року 62 країни мали LTE мережі і ще 21 перебували в стадії підготовки, а кількість підключень до LTE-мереж у світі вже перевищила 32 млн. абонентів, з яких на ринок США припадає близько 47 %. З наших колишніх сусідів абонентами своїх LTE-мереж є жителі Білорусі, Росії, Вірменії, Азербайджану, Казахстану, Узбекистану, Киргизстану та Придністров'я. В Україні ж жоден з операторів поки не заявив про перспективу побудови LTE-мережі.

Складність переходу до LTE-мереж в Україні зумовлена проблемами отримання ліцензій для нового спектру частот і необхідністю спеціальних абонентських пристроїв, здатних одночасно працювати в мережах LTE і 3G [9]. Розвиток мереж 4G затримує і те, що мережі 3G мають високий потенціал інтенсивного і екстенсивного розвитку.

В умовах невизначеності з розвитком в Україні зв’язку 4G як альтернативний шлях до більш швидкісної передачі даних найбільший стільниковий оператор “Київстар” у серпні 2013 року запустив експеримент з включення в мобільну мережу WiFi точок. Така технологія (WiFi Offload) дозволяє отримувати послуги мобільного швидкісної передачі даних зі швидкістю до 100 Мбіт/с в точках дії WiFi покриття (порівняно з кількома сотнями Кбіт/с при EDGE). Процес перемикання між традиційною 2G-мережею WiFi відбувається автоматично на базі інформації, що міститься на SIM-карті. При цьому клієнт платить за мобільний трафік згідно до свого тарифного плану. Головна проблема такої альтернативи полягає в тому, що навіть при порівняно невеликій вартості WiFi точок, їхня кількість навіть для Києва повинна бути величезною, оскільки їхній радіус дії – всього 50 – 100 метрів. Тому “Київстар” зараз оцінює необхідність створення вуличних WiFi зон [10].

Виходячи з вищесказаного, можна сказати, що розвиток інфраструктури широкосмугового доступу до Інтернет на всій території України на базі створення високошвидкісних мереж четвертого покоління є задачею актуальною та перспектив­ною. Для рядового користувача 4G основні переваги цілком очевидні: по-перше, висока швидкість передачі даних, по-друге, малий час відклику, а по-третє, телефон буде працювати навіть в зоні дії подавлювача стільникових телефонів, адже частоти 4G значно вище загальноприйнятих GSM частот (2500 – 2700 МГц у 4G, проти 900 – 1800 МГц у GSM). Також перехід найбільш активних користувачів мобільного Інтернету на зв'язок четвертого покоління значно розвантажить 3G мережі.

Література

1. Стратегія розвитку інформаційного суспільства в Україні // Офіційний вісник України. – 2013. – № 44. – С. 79. – Ст. 1581.

2. Проект “Відкритий світ” – крок до якісної, сучасної освіти. – [Електрон­ний ресурс]. – Режим доступу: http://president.gov.ua/­news/28636.html. – Назва з екрану.

3. Интернет. – [Электронный ресурс]. – Режим доступа:  http://sputnik-tv. com.ua/internet. – Название с экрана.

4. Покриття мережі FreshTel. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.freshtel.ua/ua/coverage. – Назва з екрану.

5. Giraffe. Интернет и решения. Покрытие. – [Электронный ресурс]. – Режим доступа:  http://www.giraffe.ua/ru/coverage. – Название с экрана.

6. Выбираем беспроводной интернет: 4G в деталях. – [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://www.prostobank.ua/­finansovyy_gid/­byud­zhet/stati/vybiraem_bes­pro­vod­noy_internet_4g_v_detalyah. – Название с экрана.

7. 3G и 4G интернет в Украине – реалии и будущее. – [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http:// vataga.com.ua/index.php?show_aux_page=59. – Название с экрана.

8. Ксензенко П. Я. Отличительные черты LTE. / Химич П. В., Кухоль Е. Н., Шепель Е. В.]. – [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://roks.com.ua/­DyWP/­bindata/i3006/chast1.pdf. – Название с экрана.

9. Трофименко Е. Г. Проблемы построения  Интернет-сетей стандарта 4G в Украине / Е. Г. Трофименко // Матер. 68-мої наук.-техн. конф. проф.-викл. складу. – Одеса: ІЦ ОНАЗ ім. О.С. Попова, 2013. – C. 93 – 95.

10. 16 августа в Киеве – Киевстар запустил эксперимент по включению в мобильную сеть WiFi точек. – [Электронный ресурс]. – Режим доступа:  http://www.nr2.ru/kiev/454842.html. – Название с экрана.

Вы здесь: Home Доклады конференции Список докладов конференции (2014 г.) Трофименко О. Г. СУЧАСНИЙ СТАН РОЗВИТКУ ІНТЕРНЕТ МЕРЕЖ 4G В УКРАЇНІ